ZAWODY PIERWSZEJ POMOCY BYDGOSKICH SZKÓŁ

Opublikowano: 2022-06-12 18:48, Numer artykułu: 55109

10 czerwca 2022 odbyły się ZAWODY PIERWSZEJ POMOCY BYDGOSKICH SZKÓŁ organizowane przez XV LO w Bydgoszczy. Rywalizowało ze sobą 8 zespołów z bydgoskich szkół ponadpodstawowych i podstawowych składających się z 4 – osobowych zespołów. 

Grupę XIII LO reprezentowali zawodnicy: Anna Nowicka (kapitan), Marika Bieranowska, Julia Herzig, Łukasz Mrozik i wspierająca ich również na każdych zajęciach przygotowawczych rezerwowa Klaudia Zięba– uczniowie klasy I a.

Swą przygodę z pierwszą pomocą rozpoczęli niedawno. Postanowili, że chcą wiedzieć i potrafić więcej, więc niektóre popołudnia spędzali na nauce teorii i ćwiczeniach. Lekcje edukacji dla bezpieczeństwa były również pewnym etapem przygotowań do zawodów, gdzie czasem do bólu trzeba było wykonać pewne zadania bezbłędnie.

Nadszedł jednak dzień sprawdzenia swych umiejętności i wiedzy…zawody

Jak się okazało stacje przygotowane przez Głównego Sędziego – Pana Sławomira Maciąga oraz jego podopiecznych przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Stacje były trudne i wymagały od ratowników podejmowania szybkich i słusznych decyzji. Sędziowie oceniając czynności zespołu skrupulatnie punktowali stały kontakt kapitana ze wszystkimi ratownikami, jakość współpracy ratowników, zapewnienie komfortu psychicznego i termicznego, oraz prawidłowe wykonanie poszczególnych czynności przy poszkodowanym. 

Zespoły zmierzyły się z następującymi sytuacjami: wypadek komunikacyjny, amputacja kończyn, padaczka, oparzenia, utrata przytomności, omdlenie, osoba spanikowana, uraz głowy, cukrzyca, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, opatrywanie różnego rodzaju ran. Stacje były tak realistycznie przygotowane, że zawodnicy czuli się jak by to działo się naprawdę. Każdemu z nich towarzyszył niemały stres.

Dziękuję BARDZO reprezentantom naszej szkoły za zaangażowanie
w przygotowanie do zawodów, wytrwałość, samodzielną pracę, pracę w zespole i ogromną dociekliwość, która nie miała końca w wymyślonych przez Was sytuacjach.
 

Uroczyste zakończenie zawodów odbyło się w sali kinowej XV LO. Pan Sławomir Maciąg wraz z dyrektorem XV LO Panem Stanisławem Pilewskim wręczyli uczestnikom zawodów nagrody. Nasz zespół otrzymał dla szkoły dwie apteczki z których bardzo się cieszymy oraz materiały opatrunkowe do dalszych ćwiczeń naszego zespołu. Każdy z zawodników otrzymał również upominek indywidualny: nietuzinkowy notes. 

OGROMNE PODZIĘKOWANIA DLA ZESPOŁU XIII LO!

Opiekun GPPP
Ilona Wierzbicka