DORADZTWO ZAWODOWE

Opublikowano: 2020-05-04 21:28, Numer artykułu: 26517

NIE MA NIC BARDZIEJ WARTOŚCIOWEGO W PROCESIE BUDOWANIA WŁASNEJ ŚCIEŻKI KARIERY NIŻ PRZEKONANIE,

KIM JESTEM?

DOKĄD ZMIERZAM?

CO MOGĘ ZAOFEROWAĆ PRZYSZŁEMU PRACODAWCY?

• Doradztwo zawodowe ogólnie rzecz ujmując -  to  wsparcie w wyborze dalszego kierunku kształcenia lub zatrudnienia dostosowanego do potrzeb i możliwości danej osoby oraz realiów rynku pracy.
  • Doradca zawodowy w szkole towarzyszy uczniowi w drodze odkrywania i rozwoju potencjału osobistego, wspiera w odnalezieniu i doprecyzowaniu celu edukacyjno-zawodowego. Ważnym aspektem działań jest także nakreślenie sposobów jego realizacji.
  • Aby być skutecznym na rynku pracy konieczne jest poznanie własnych zasobów: cech charakteru, umiejętności, uzdolnień, mocnych stron, preferencji oraz kompetencji osobistych i zawodowych.
  • Aby dokonać trafnego wyboru zawodu należy: poznać siebie, zebrać informacje o zawodach, poznać ścieżki kształcenia, poznać rynek pracy, korzystać z różnych źródeł informacji.

Znajomość siebie obejmuje: zainteresowania, uzdolnienia, temperament, umiejętności, osobowość, mocne i słabe strony.

Posiadać informacje o zawodach, czyli: świat zawodów i ich podział, opisy zawodów, warunki i środowisko pracy, zadania i czynności zawodowe, narzędzia pracy, predyspozycje i przeciwwskazania do zawodów, perspektywy płacy i zatrudnienia.

Znać ścieżki kształcenia: kryteria przyjęć i warunki naboru na wybrane studia, przebieg kształcenia w danym zawodzie, kwalifikacje absolwenta, możliwość kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacji, kursy, szkolenia uzupełniające.

Znać rynek pracy: trendy na rynku pracy tj. zawody przyszłościowe, prognozy rynku pracy barometr zawodów (zawody: deficytowe, w równowadze, nadwyżkowe), aktywne sposoby poszukiwania pracy, wymagania pracodawców co do umiejętności, kompetencji i kwalifikacji.

Jeżeli!!!

• Masz dylemat! W jakim zawodzie chciałbyś pracować?
  • Nie wiesz! W jakim kierunku chcesz się rozwijać?
  • Zastanawiasz się! Który zawód pasuje do Twoich zainteresowań, uzdolnień, wartości, temperamentu?
  • Chcesz zweryfikować swoje dotychczasowe plany zawodowe?

Zapraszamy Cię na spotkanie z doradcą zawodowym!

Marta Siołkowska, Kamila Bejger-Rudnicka

Człowiek pracuje najlepiej,

kiedy robi to, do czego stworzyła go natura”

Frank Parson