Eko - tydzień

Opublikowano: 2020-09-09 18:56, Numer artykułu: 26650

Od poniedziałku w naszej wirtualnej szkole trwa Eko - tydzień. Wspólnie z przedstawicielką Samorządu Uczniowskiego, Kasią, opracowałyśmy obszerny informator wyjaśniający zagadnienia takie jak: segregacja odpadów, zero waste, hodowle i uprawy ekologiczne, produkty CF oraz czym jest mikroplastik. Żeby żyć w sposób ekologiczny trzeba przede wszystkim dbać o to, co mamy i nauczyć się oszczędzać. Aktualnie najlepiej zacząć od oszczędzania wody. Oto 10 prostych sposobów na ograniczenie zużycia wody. Sprawdź, czy stosujesz je wszystkie:
1. Zakręć wodę podczas mycia zębów, golenia się czy mydlenia rąk.
2. Jeśli masz spłuczkę z opcją mniejszego spłukiwania, używaj jej jak najczęściej.
3. Dokręcaj kapiący kran. Możesz spróbować go naprawić z pomocą kogoś, kto się na tym zna. Jeżeli kran nadal kapie, podstaw jakieś naczynie. Zobaczysz, że po kilku

godzinach uzbiera się dużo wody. Będzie można nią na przykład podlać kwiaty.
4. Jeśli to możliwe, zmień kran na taki, który oszczędza wodę. Można również zamontować specjalną końcówkę, tzw. perlator.
5. Myjąc ręce nie odkręcaj wody w pełni. Mniejszy strumień wystarczy.
6. Nie zmywaj pod bieżącą wodą.
7. Uruchamiaj pralkę dopiero wtedy, gdy będzie pełna. Jeśli to możliwe, korzystaj z opcji prania z mniejszym zużyciem wody lub krótszym czasem prania.
8. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli.
9. Nie wylewaj wody, jeśli może zostać ponownie wykorzystana. Wodę po ugotowanym makaronie, warzywach lub jajkach możesz wykorzystać do podlania kwiatów (tylko

poczekaj aż ostygnie!).

10. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym zaproponuj rodzicom zainstalowanie beczki pod rynną, żeby zbierać wodę deszczową. Można nią podlewać ogród a także używać jej do mycia podłóg.
To nie wszystkie sposoby na oszczędzanie wody, ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia, a warto ją uruchomić, dla dobra naszej planety.