EKO - TYDZIEŃ

Opublikowano: 2020-09-09 18:58, Numer artykułu: 26757

Eko tydzień za nami. Każdego dnia mogliśmy dowiedzieć się czegoś nowego. Mamy teraz większą świadomość tego, jakie działania pomagają naszej planecie, a jakie jej szkodzą. Co wybieramy, to chyba oczywiste - pomagamy - chociaż początki mogą być trudne... Od czego można zacząć? Oto kilka podpowiedzi:

1. Segreguj śmieci – postępuj zgodnie z zaleceniami  firmy, która zajmuje się wywozem śmieci w Twojej okolicy.
2. Zastanów się, zanim coś wyrzucisz – może znajdziesz dla tej rzeczy inne zastosowanie lub komuś się jeszcze przyda?
3. Kupuj świadomie – zarówno jedzenie, ubranie i inne akcesoria. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz kolejnej rzeczy? Kupując nowe ubrania i buty, zwróć uwagę na politykę firmy odzieżowej – czy korzystają z ekologicznych surowców, czy nie wykorzystują do pracy dzieci itd. Możesz też rozważyć kiermasze i wymiany ubrań – można tam znaleźć prawdziwe modowe perełki.
4. Ogranicz zużycie plastiku – szczególnie pod postacią woreczków foliowych. Zabierz na zakupy torbę lub siatkę z tkaniny, woreczki śniadaniowe zamień na śniadaniówkę (najlepiej z biodegradowalnego materiału), picie noś w butelce szklanej lub termicznej.
5. Staraj się kupować kosmetyki w opakowaniach z papieru lub szkła. Jeśli decydujesz się na opakowania plastikowe – kupuj takie o większej objętości lub z recyklingu.
6. Zwróć uwagę na to, czy Twoje kosmetyki zawierają mikroplastik – jeśli tak, znajdź zamiennik z naturalnymi składnikami (takich kosmetyków jest dużo i na każdą kieszeń).
7. Zwróć też uwagę na to, czy kosmetyki, które kupujesz były testowane na zwierzętach. Możesz to sprawdzić na etykiecie lub w internecie. Wybieraj takie, które są wolne od okrucieństwa (cruelty free).
8. Oszczędzaj wodę – to bardzo ważne, gdyż przez zmiany klimatyczne wody w Polsce zaczyna brakować. Jak to zrobić, sprawdź tu: https://lo13.edu.bydgoszcz.pl/eko-tydzien-w1,100,26650.html
9. Patrz na to, co jesz – czytaj etykiety. Produkty powinny mieć prosty skład, być jak najmniej przetworzone. Mięso i jajka powinny pochodzić z hodowli ekologicznych a warzywa i owoce – z ekologicznych upraw.
10. Sprawdź, jaką masz wodę w kranie, może okazać się tak smaczna, że nie będziesz musiał kupować wody butelkowanej? Wielu Bydgoszczan przerzuciło się na picie kranówki. Warto spróbować, zaoszczędzisz pieniądze i ograniczysz zużycie plastiku. Aktualną jakość bydgoskiej wody możesz sprawdzić na stronie MWiK w Bydgoszczy.

Nasza planeta to nasz dom - musimy o niego dbać, więc zacznijmy już dziś.

Pozdrawiamy ekologicznie,
Samorząd Uczniowski.