Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Opublikowano: 2019-11-25 19:19, Numer artykułu: 18173

20 listopada 2019 roku uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy wzięli udział w Międzynarodowym  Dniu Praw Dziecka. Został on zorganizowany z okazji obchodów 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada 1989 roku.

W ramach spotkania przybliżono postać Janusza Korczaka, jego życie i działalność na rzecz dzieci. Omówiono historię praw dziecka od starożytności do czasów współczesnych. Zwrócono uwagę na rolę organizacji, w tym UNICEF, mających na celu niesienie pomocy dzieciom na całym świecie. Młodzież zapoznano z prawem rodzinnym obowiązującym obecnie w Polsce. Skupiono się między innymi na definicji dziecka w poszczególnych dokumentach. Dokonano analizy Konwencji o Prawach Dziecka. Wykorzystano w tym celu wszelkie materiały UNICEF. Opracowano katalog praw dziecka. Na jego podstawie uczniowie przygotowali prace plastyczne, plakaty przedstawiające Prawa dziecka w rysunku.

Marta Siołkowska

Jarosław Pilich