NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Opublikowano: 2023-09-11 19:36, Numer artykułu: 60001

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel przygotowany przez naszych uczniów, uświetniony fragmentem „Wesela”, recytacją wierszy polskich poetów, a także śpiewem piosenek i pieśni o charakterze patriotycznym przypominał nam, jak wielkim darem jest życie w wolnej Polsce. Pani Dyrektor w swojej przemowie odniosła się także do sytuacji w Ukrainie, przekazując słowa otuchy naszym uczniom, którzy z powodów od nich niezależnych musieli opuścić swój Dom. Wszystkim obecnym uświadomiło to, że wolność nie jest dana raz na zawsze i że każdy z nas jest odpowiedzialny na naszą Ojczyznę.

W dalszej części uroczystości, tradycyjnie już dla obchodów dnia 11 listopada w XIII LO, miejsce miało ślubowanie uczniów klas pierwszych. Po oficjalnej części uroczystości uczniowie klas starszych udali się do swoich klas, gdzie zostały przeprowadzone zajęcia przypominające im sylwetkę patrona naszej szkoły, generała Józefa Hallera. Nasi pierwszoklasiści z kolei świętowali wraz z wychowawcami oficjalne przyjęcie w szeregi uczniów XIII Liceum Ogólnokształcącego.
Końcową fazą obchodów Narodowego Dnia Niepodległości w naszej szkole był finał konkursu „Józef Piłsudski w walce o wolną Polskę”. Kilka dni wcześniej odbyły się międzyklasowe potyczki, które wyłoniły trzy drużyny, które stanęły w szranki na sali gimnastycznej – były to klasy: 2c, 3b oraz 3c. Szczegółowe pytania udowodniły, na nasi uczniowie naprawdę dużo wiedzą o narodowym bohaterze, a niepokonani okazali się przedstawiciele kasy 3b! Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania historycznych zainteresowań.
Niech żyje Niepodległa!