OBÓZ SZKOLENIOWY PIERWSZEJ POMOCY

Opublikowano: 2023-09-11 18:50, Numer artykułu: 69829
W dniach 29 – 31 maja 2023 roku trzydziestoosobowa grupa z XIII LO przebywała na obozie szkoleniowym pierwszej pomocy, którego organizatorem było XV LO w Bydgoszczy oraz działająca tam „słynna” Grupa Pierwszej Pomocy PCK pod kierownictwem Pana Sławomira Maciąga.
Celem ćwiczeń było wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenia nawyków ich przestrzegania.
Po przyjeździe uczestników obozu do Wielonka, zakwaterowaniu, zapoznaniu z obowiązującymi regulaminami i programem pobytu, nastąpiła krótka integracja uczestników i kadry. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad.
Po obiedzie chwilka odpoczynku i przystąpiliśmy do realizacji pierwszego bloku programowego, którym było długo oczekiwane przez uczniów strzelectwo z broni pneumatycznej. Uczniowie zostali zapoznani przez instruktora z regulaminem obowiązującym na strzelnicy i budową broni. Po zapoznaniu się z obowiązującym warunkami strzelania przystąpiliśmy do oddawania strzałów do tarczy. Towarzyszyło temu wiele emocji, odkryliśmy też wielu wyborowych strzelców. Przez trzy dni pobytu na obozie mieliśmy bardzo dużo zajęć teoretycznych i praktycznych.
Były wykłady, pokazy, wiele ćwiczeń, podczas których każdy z uczestników musiał wykazać, czego i w jakim stopniu się nauczył. Nabyliśmy umiejętności prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran, krwotoków, złamań oraz oparzeń, a także postępowania w przypadku omdleń, zakrztuszeń czy ataku drgawek. Opanowaliśmy również umiejętność posługiwania się defibrylatorem.
Wszystkim uczestnikom obozu gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą postawę godną ucznia, za zaangażowanie podczas ćwiczeń, chęć brania udziału w pozoracjach, odwagę i ambicję, jaką się wykazaliście.
Dziękujemy też prowadzącym zajęcia: Panu Sławomirowi Maciągowi, Dimie, Darii, Natalii, Oli i Walerii za ogromne zaangażowanie podczas prowadzenia zajęć, cierpliwość i przyjazną atmosferę.
Do zobaczenia za rok! ☺️
Nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami w czasie obozu:
Pani Ilona Wierzbicka i Pan Szymon Wiśniewski