POLITECHNIKA BYDGOSKA - GENETYKA I EKOLOGIA

Opublikowano: 2023-09-11 19:09, Numer artykułu: 63338
19 stycznia uczniowie klas 3b i 3c wraz z nauczycielkami, Panią Kamilą Piątkowską i Panią Żaneta Piotrowską-Sas, udali się na zajęcia praktyczne oraz wykłady na Politechnikę Bydgoską, na Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Celem wyjścia było pogłębienie wiedzy z zakresu genetyki i ekologii.
Na zajęciach praktycznych prowadzonych przez Panią dr inż. Michalinę Jawor uczniowie dokonali izolacji DNA z winogron. Po zajęciach praktycznych odbyły się 2 wykłady.
Pierwszy wykład, pt. "Zwierzęta egzotyczne i jak z nimi żyć", poprowadził Pan mgr inż. Marcin Grycza. Wykład zawierał informacje m.in. na temat: co to są zwierzęta egzotyczne, jak należy się nim opiekować, jakie dokumenty potrzebne są, aby posiadać zwierzę z innego kraju, charakterystyka wybranych zwierząt oraz postępowanie w sytuacji ukąszenia lub niebezpiecznej sytuacji. Punktem kulminacyjnym była prezentacja węża Pytona Królewskiego, którego można było wziąć na ręce.
Drugi wykład, pt. "Ekologiczne znaczenie zadrzewień śródpolnych" poprowadził Pan dr inż. Bogusław Chachaj, który przedstawił, wydawałoby się nieciekawy temat, w bardzo przystępny, lekki sposób angażujący uczniów do wypowiedzi, z licznymi przykładami z życia wziętymi. Uświadomił nam, jak ważną rolę mają zadrzewienia śródpolne.
Na koniec dziękujemy za opiekę i zorganizowanie zajęć Panu Kamilowi Kądziołka. Zajęcia były ciekawe, wszyscy bardzo życzliwi, a my zamierzamy jeszcze powrócić - mamy ochotę na więcej takich wyjść.