Regulamin biblioteki Liceum Ogólnokształcącego nr 13:

1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów.
2. Biblioteka udostępnia swoje zbiory czytelnikom do domu, na zajęcia lekcyjne oraz na miejscu w czytelni.
3. Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć 3 książki.
4. Uczeń przygotowujący się do konkursów, prezentacji itp. ma prawo do wypożyczenia większej liczby książek.
5. Lektury szkolne wypożyczane są na okres ich omawiania.

6.Biblioteka organizuje różnorodne  imprezy czytelnicze  rozbudzające i rozwijające zainteresowania uczniów oraz wyrabiające i pogłębiające u uczniów nawyk uczenia się.

7. Biblioteka prowadzi różne działania promujące czytelnictwo.

8. Biblioteka współpracuje z uczniami, nauczycielami, rodzicami i innymi podmiotami rozwoju kultury.
9. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
10. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
11. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą lub wskazaną przez bibliotekarza.
12. Wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego w wyznaczonym terminie.
13. Czytelnicy odchodzący ze szkoły (uczniowie, pracownicy) zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką i podpisania karty obiegowej.

14.Zasady korzystania z elektronicznych źródeł informacji określa odrębny regulamin.

Zadania łączników z biblioteką:
1. Na początku roku szkolnego sporządzanie list uczniów poszczególnych klas.
2. Składanie zamówień na lektury.
3. Informowanie nauczycieli o wynikach czytelnictwa klasy.
4. Dopilnowanie terminów zwrotu lektur do biblioteki po ich omówieniu przez klasę.
5. Udzielanie nauczycielom bibliotekarzom informacji o uczniach, którzy w ciągu roku szkolnego przenieśli się do innej szkoły.
6. Dopilnowanie zwrotu wypożyczonych przez klasę książek przed zakończeniem roku szkolnego.
7. Przynajmniej raz w miesiącu kontrolowanie stanu wypożyczeń klasy.
8. Wypożyczanie sprzętu, słowników, encyklopedii itp. na zajęcia lekcyjne.

Za wzorowe wywiązywanie się ze swoich obowiązków łącznik otrzyma pochwałę do zeszytu zachowania klasy!

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej
Od grudnia 2007 w bibliotece funkcjonuje ICIM współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny. Dzięki ICIM uczniowie i nauczyciele mają możliwość dostępu do Internetu poza systemem lekcyjnym, zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej poprzez sieć Internet oraz informacji multimedialnej.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTECE 13 LO:

1. Z komputerów w ICIM mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły oraz rodzice.
2. Komputery w ICIM służą do wyszukiwania informacji oraz przeglądania programów edukacyjnych – wyłącznie w celach dydaktycznych.
3. Jednorazowo można korzystać z komputera do 1 godziny lekcyjnej. Jeśli nie ma innych chętnych, czas korzystania z komputera ulega wydłużeniu.
4. Przy jednym stanowisku komputerowym powinna pracować tylko jedna osoba.
5. Wszelkie braki i uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi. Nie wolno podejmować prób ich naprawienia na własną rękę.
6. Czytelnicy zachowujący się głośno, łamiący zasady regulaminu mogą być wyproszeni
z biblioteki.

NIE WOLNO:

1. Jeść i pić przy komputerze.
2. Używać telefonów komórkowych.
3. Zmieniać ustawień komputera (wgrywać własne programy, kasować zainstalowane, zapisywać pliki
i foldery w pamięci komputera).
4. Wkładać własnych dyskietek, CD, DVD, pendrive bez zgody bibliotekarza.
5. Wykorzystywać połączenia internetowe do gier, gadu-gadu oraz do przeglądania stron www zawierających niepożądane treści oraz obrażających uczucia innych osób.
6. Naruszać praw autorskich.

Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary (np. zakaz korzystania z komputera przez pewien czas). Za mechaniczne uszkodzenie sprzętu komputerowego odpowiedzialność finansową ponosi użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie. Zasady sporządzania bibliografii załącznikowej:

Obowiązujące u nas prawo wymaga, aby wykazać źródła, pomagające w przygotowaniu opracowania, np. referatu, pracy konkursowej lub prezentacji maturalnej. Jest to swoista forma podziękowania autorowi, a zarazem dowód posiadania pewnej wiedzy o zasadach korzystania z dóbr kultury. Nie wolno cudzych przemyśleń i refleksji podawać za swoje, wymaga tego ustawa o ochronie praw autorskich! Obecne standardy edukacyjne nakazują poprawnie opisać źródło, z którego czerpano wiedzę.

Zasady korzystania z  biblioteki szkolnej i czytelni w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy na czas pandemii.

ZASADY OSTROŻNOŚCI PODCZAS EPIDEMII COVID-19

1. Korzystając z biblioteki lub czytelni należy zachować min. 1,5 metrową odległość między nauczycielem lub inną osobą przebywającą w pomieszczeniu.
  2. Każda osoba przebywająca w bibliotece ma obowiązek noszenia maseczki lub innego sposobu zasłaniania ust i nosa,
  3. Przy wejściu do biblioteki obowiązuje dezynfekcja rąk.
  4. Wolny dostęp do półek z książkami zostaje zawieszony do odwołania .Książki i czasopisma podaje bibliotekarz.
  5. Podczas wstępnego przeglądania książek przed ich wypożyczeniem zalecane jest noszenie rękawiczek ochronnych lub dezynfekcja rąk.
  6. Zwrócone książki odstawione są na dwudniową kwarantannę, a następnie z powrotem udostępnione użytkownikom.
  7. Uczeń wypożyczając  książkę, podpisuje się na karcie książki używając własnego ołówka lub długopisu.
  8. Uczniowie pracujący przy komputerach zachowują odległość 2metrów. Przygotowane stanowiska komputerowe wskazuje bibliotekarz.

Nauczyciele biblioteki
Marzena Tes