Majowe święta!
W tym roku święta majowe - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi - będą obchodzone, ale zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, w związku z tym świętowanie odbędzie się według nieco innego scenariusza. Nie będzie zwyczajowej uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie. 3 maja około południa prezydent RP będzie miał wystąpienie telewizyjne. Zachęcamy wszystkich, aby w gronie rodzinnym, przed telewizorami, nieco skromniej niż zazwyczaj, uczestniczyli w tych ważnych dla każdego Polaka świętach.
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, pierwszej, polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Po II wojnie światowej święto to zostało przywrócone dopiero w 1990 roku.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku w celu uregulowania ustroju prawnego Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Przywódcy stronnictwa patriotycznego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim wykorzystali zbliżające się święta wielkanocne do zwołania Sejmu, który przegłosował ustawę przy obecności zaledwie 1/3 posłów. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie spisana konstytucja. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami. Konstytucja wprowadziła także podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Z uchwaleniem Konstytucji 3 maja wiązały się nadzieje na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, ustawa dawała też szansę na przeprowadzenie koniecznych reform ustrojowych. Konstytucja miała także gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii. Wprowadzenie konstytucji wywołało jednak zdecydowaną reakcję carycy Katarzyny II, która z częścią magnaterii zawiązała w Targowicy konfederację, na której uznano Konstytucję 3 maja za symbol zdrady narodowej. Doprowadziło to do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku. Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach.
Dzień Flagi RP
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku, dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Zachęcamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami, aby korzystając z różnych możliwości medialnych chociaż na chwilę zastanowić się nad istotą i znaczeniem tych ważnych dni w historii Polski.
Niech nie zabraknie flagi na naszych domach, balkonach itp. Możemy w ten sposób pokazać nie tylko swój patriotyzm, ale także szacunek do tak ważnego symbolu narodowego. Będzie to miało szczególne znaczenie, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nie mogą się odbywać żadne uroczystości.
Dyrektor szkoły i nauczyciele