NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

Opublikowano: 2023-09-11 18:38, Numer artykułu: 71510 , Autor: A.Zagożdżon

„Narodowe Czytanie” organizowane jest pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Jest to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W tym roku wspólnie skupiliśmy się na „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znana powieść autorki. Powstawała w latach 1886–1887. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Książka cieszyła się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Głośna lektura z podziałem na role to inicjatywa, do której mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby. Zachęcamy do lektury.
Książka dostępna online pod linkiem: