ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2019

Opublikowano: 2019-12-02 19:48, Numer artykułu: 18440

ZAKOŃCZYŁ SIĘ ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2019

W trakcie minionego tygodnia młodzież aktywnie uczestniczyła w różnych formach zajęć. Młodzież przekonała się, że warto być człowiekiem przedsiębiorczym i planować swoją przyszłość zawodową.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom programu "OTWARTA FIRMA" w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2019 za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.

Zapraszamy do obejrzenia relacji .....

Kamila Bejger - Rudnicka

 

 REALIZACJA PLANÓW ZAWODOWYCH

Dnia 21 listopada, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odwiedziła nas pani Asteria Lutogniewska, doradca zawodowy bydgoskiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2. Licealiści podczas spotkania poznali bogatą ofertę szkół policealnych i wyższych oraz dowiedzieli się, czego mogą spodziewać się po bydgoskim rynku pracy, mając maturę "w kieszeni". Zajęcia ,,Bydgoski rynek edukacyjny" okazały się bardzo przydatne dla naszych uczniów.

 

Kamila Bejger - Rudnicka

 

 ,,DORADCA ZAWODOWY DORADZI, PODPOWIE" - SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM

Warsztaty zostały przeprowadzone przez doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Obejmowały one następujące zagadnienia: ,,Strategie poszukiwania pracy - Jak być efektywnym?”, ,,Menedżer własnej osoby”,  ,,Młodzież aktywna i przedsiębiorcza ” oraz ,,Analiza predyspozycji zawodowych”.

Warsztaty uświadomiły uczniom, że:

- znajomość własnych zainteresowań i predyspozycji zawodowych jest niezbędna przy podejmowaniu dalszych decyzji edukacyjno – zawodowych

- wybór kierunku studiów, a w dalszej przyszłości wybór zawodu powinien być poparty dokładną analizą swoich mocnych stron oraz kompetencji , a także dopasowany do wymogów i możliwości rynku pracy

- szukanie miejsca zatrudnienia to duże wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest potraktowanie całego procesu poszukiwań jak procesu biznesowego, który wymaga precyzyjnego określenia celu i przygotowania strategii działania.

Tego typu zajęcia są niezwykle ważne dla młodzieży, gdyż czas biegnie szybko, a nasi uczniowie już niedługo staną przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

 

Kamila Bejger - Rudnicka

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE

,,Kariera w wojsku..."

Żadnemu z żołnierzy, którzy służyli w Afganistanie, nie wolno zdradzać, czym się tam zajmowali i co przeżywali. Grożą za to sankcje karne. Nasi prelegenci podkreślali, że strategicznych tajemnic wojskowych się nie ujawnia. Opowiadali nam tylko o codziennym życiu setek chłopaków rzuconych na wojnę do kraju zaskakującego pod każdym względem: klimatu, obyczajów, prawa oraz biorącego nad nim górę bezprawia i terroryzmu.
Na misji nie było twardzieli i bohaterów. Kto tak mówi, to nadzwyczajnej tylko się przechwala. Naszym bohaterom towarzyszył na misji ciągły strach przed śmiercią.
Żołnierze uczestniczący w misjach opowiadali też, jaki szereg przygotowań towarzyszył im przed wyjazdem do Afganistanu.
Bardzo interesował nas aspekt dziecka w oczach wojny. Okazało się, że większość z nich została poszkodowana w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych przy drogach albo po przypadkowym znalezieniu się w ogniu walk. Smutna rzeczywistość jest taka, że większość kobiet i dzieci zginęło lub zostało rannych w czasie codziennych czynności, w domu, w drodze do szkoły, w czasie pracy w polu.
Po spotkaniu z żołnierzami uczestniczącymi w misjach wiemy, że czas tam spędzony to czas bardzo trudny nawet dla tak silnych charakterów jakie powinni posiadać, bo jak sami mówią: "Tęsknota i miłość przypomina, co jest najważniejsze w życiu. Czasami pojawiają się wątpliwości, czy decyzja o przylocie do Afganistanu była właściwa, ale na misji nie można pozwolić sobie na chwile słabości”.

W dalszej części spotkania zebrani wysłuchali szczegółowych warunków rekrutacji i naboru ochotników do czynnej służby wojskowej, zawodowej i kandydackiej, o możliwości podjęcia studiów na uczelniach wojskowych.

Prezentacja pozwoliła uzyskać odpowiedzi na pytania – jak wygląda praca w wojsku, kto może zostać żołnierzem zawodowym i jakie są wymagania wobec kandydatów?

Kto zwiąże swoją przyszłość zawodową ze służbą Ojczyźnie może liczyć na współpracę z atrakcyjnym i stabilnym pracodawcą, oferującym szerokie możliwości rozwoju osobistego i atrakcyjne warunki zatrudnienia, przy czym służba Ojczyźnie, to nie tylko zaszczyt, ale i ciężka praca wymagająca odpowiedzialności i zaangażowania.

 

Kamila Bejger - Rudnicka

 

ODKRYJ SWOJE POWOŁANIE
,,Zawód bibliotekarza nie jest nudny!"

Na czym polega praca w bibliotece? Jaką drogę edukacyjną trzeba obrać, by zdobyć zawód bibliotekarza? Tego dowiedzieli się uczniowie klas I podczas wizyty w Filii  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

O pracy w bibiotece opowiadała nam pani Ania - pracownik Filii

- Bibliotekarz to zawód, który ewoluuje na naszych oczach. Wkraczające we wszystkie dziedziny życia nowe technologie zmieniają ten zawód, coraz częściej czyniąc z bibliotekarzy brookerów informacji, profesjonalnie poruszających się po światowych zasobach bibliotek cyfrowych, baz danych, specjalistycznych serwisach. Bibliotekarz zajmuje się także organizowaniem wystaw, warsztatów, spotkań autorskich, czyli jednym słowem zaspokaja potrzeby kulturalne użytkowników biblioteki.

Tak więc praca w tym zawodzie wcale nie jest nudna!

Bibliotekarz - jakie powinien mieć kwalifikacje?

- Aby zdobyć zatrudnienie na tych stanowiskach, trzeba posiadać wykształcenie: wyższe magisterskie z zakresu bibliotekoznawstwa lub informacji naukowej; lub wyższe magisterskie oraz studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa lub informacji naukowej albo inne związane ze specjalizacją.

 

Kamila Bejger - Rudnicka

  

 „Dokumenty aplikacyjne”

Z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości w dniu 21.11.2019 grupa 7 uczniów z klasy 3a wzięła udział w zajęciach: „Dokumenty aplikacyjne” oraz „Rozmowa w sprawie pracy”. Uczniowie utrwalili sobie nazwy wielu zawodów grając w grę domino oraz przeanalizowali przykładowe dokumenty aplikacyjne. Następnie przygotowali się do rozmowy w sprawie pracy i wcielili się w rolę pracodawcy i potencjalnych pracowników. Postawa i zaangażowanie uczniów sprzyjały zdobywaniu wiedzy praktycznej.

Grupa 11 osób z klasy 1a wzięła również udział w zajęciach z j. angielskiego: Zawód-fotograf. Uczniowie nazywali zawody w języku angielskim, odkrywali miejsca pracy oraz obejrzeli krótki film w języku angielskim o pracy fotografa. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Beata Szmania 

 

"Droga do kariery"

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości każda klasa przygotowała plakaty, których tematem była "Droga do kariery". Podczas godzin wychowawczych uczniowie musieli najpierw przedyskutować, czym dla niech jest kariera i kiedy właściwie zaczyna się to "robienie kariery"? Po dyskusji i wspólnych ustalenia, tworzyli plakat. Dzięki takiej formie można było zaobserwować, jak różnie rozumiane jest pojęcie kariery - każdy plakat był inny.

Naszą propozycją dla uczniów była również lekcja poświęcona zagadnieniu psychologii tłumu i rozproszenia odpowiedzialności. Temat nie był być może bezpośrednio związany z zawodoznawstwem, jednak ważny z punktu widzenia rozwoju osobistego, zaś wnioski i dyskusje prowadzone przez uczniów okazały się naprawdę wartościowe.

Marta Siołkowska

 

" Testy , skoki, skłony , czyli co zrobić , aby dostać atrakcyjną pracę" 

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie XIII LO uczestniczyli w testach sprawnościowych, aby sprawdzić własne umiejętności oraz predyspozycje do niektórych zawodów. Wiadomo ,że dla jednego  atrakcyjna praca to praca w Służbach Mundurowych a dla innego  jazda jako zawodowy kierowca lub informatyk. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy sprawność fizyczna jest bardzo ważna. W niektórych zawodach to właśnie sprawność fizyczna jest podstawą do wykonywania danej pracy, lecz nie można zapomnieć o wiedzy, umiejętnościach, predyspozycjach i wielu innych składowych.

 Tomasz Polak

" Strażnik Leśny - co i jak"- spotkanie z przedstawicielem zawodu

 

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Lasów Państwowych :          panią Weroniką Wróblewską. Pani Weronika opowiedziała o specyfice pracy leśniczego oraz leśnika. Ponadto przekazała informacje jak można zostać leśnikiem , jakie kwalifikacje, predyspozycje należy posiadać, gdzie można się kształcić w tym zawodzie. Został także przeprowadzony konkurs  z nagrodami dla uczestników.

 

Tomasz Polak