TWOJA KREW MOJE ŻYCIE

Opublikowano: 2024-10-11 09:32, Numer artykułu: 87225

Kampania społeczna „Twoja krew, moje życie” realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej pn. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

W środę, 25 września 2024 roku pani Marta Kobiela - Malanowska oraz p. Agnieszka Nalazek przeprowadziły w klasie 2a prelekcję nt. „Honorowego oddawania krwi”.

Celem pogadanki było promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły oraz uzmysłowienie jak ważnym elementem dla ratowania ludzkiego życia są zapasy krwi.

Młodzieży została przekazana informacja na temat bezpiecznego oddawania krwi. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, iż idea honorowego krwiodawstwa opiera się na ratowaniu życia ludzkiego – głównie osób poszkodowanych w wypadkach, oczekujących na operacje chirurgiczne czy przeszczep szpiku kostnego.

Uczniowie dowiedzieli się także o korzyściach wynikających z bycia honorowym krwiodawcą. Szczegółowo omówiono, kto może zostać krwiodawcą i jakie są przeciwwskazania. Słuchacze dowiedzieli się również jak często, gdzie i ile krwi można oddać jednorazowo. Młodzież została uświadomiona, że oddawanie krwi jest bezpieczne i bezbolesne.

W ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonali plakaty promujące bycie honorowym dawcą krwi oraz na początku i na końcu zajęć wypełnili ankietę która znajduje się na stronie https://www.twojakrew.pl/dla-szkol/ .