Współpraca między XIII LO w Bydgoszczy a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Opublikowano: 2024-01-18 20:26, Numer artykułu: 77733 , Autor: A.Zagożdżon
W piątek 12 stycznia 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - Prorektora ds. Studenckich i Jakości Kształcenia UKW, dr hab. Benedykta Odya, prof. uczelni, Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, p. Radosława Cichańskiego oraz p. Romanę Andryszak z Działu Promocji i Komunikacji.
Celem spotkania było podpisanie umowy o współpracy między XIII LO w Bydgoszczy a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która obejmuje:
- wymianę doświadczeń dydaktycznych i zawodowych,
- dostęp uczniów do zasobów uczelni takich jak biblioteka, laboratoria czy wykłady,
- organizowanie warsztatów, prelekcji dla uczniów, pomagając im w lepszym zrozumieniu wybranych dziedzin nauki,
- udział w konkursach naukowych, konferencjach, wydarzeniach kulturalnych, sportowych i artystycznych,
- UKW ze swojej strony zapewni wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego i edukacyjnego, pomagając uczniom w planowaniu ich ścieżki kariery i wyborze kierunków studiów,
- prowadzenie przez pracowników UKW na godzinach wychowawczych zajęć dotyczących wsparcia kształcenia osób z niepełnosprawnościami na poziomie szkolnictwa wyższego,
- umożliwienie odbywania przez studentów UKW praktyk i zajęć otwartych w XIIILO,
- realizacja działań związanych z pomocą psychologiczną dla uczniów.
W spotkaniu uczestniczył również p. Marcin Drzymulski - osoba z niepełnosprawnością, absolwent XIII LO oraz UKW - kierunek historia. Został zaproszony przez naszych nauczycieli na lekcje, aby pochwalić się swoimi doświadczeniami zdobytymi jako uczeń i student. Opowiedział ciekawostki i anegdoty z życia szkolnego, jak i akademickiego. Uczniowie dowiedzieli się również, na jakie wsparcie mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami.
Współpraca naszej szkoły z uczelnią może stworzyć spójne i rozwijające środowisko edukacyjne, umożliwiając uczniom lepsze zrozumienie swoich możliwości.