MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GŁUCHYCH I JĘZYKA MIGOWEGO

Opublikowano: 2024-10-11 09:11, Numer artykułu: 73632

Od chwili uchwalenia święta przez Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. – dzień ten jest obchodzony w ostatnią niedzielą września.

W naszej szkole Dzień Języka Migowego został zorganizowany już po raz drugi.

W tym roku 4 października   zorganizowano  spotkanie dla uczniów, na którym zaprezentowała się uczennica klasy 2a - Marta Grabowska. Marta samodzielnie nauczyła się języka migowego,  jest wolontariuszką w Polskim Związku Głuchych.

Celem naszego spotkania było zwrócenie uwagi na funkcjonowanie w życiu,  problemy oraz prawa  osób niesłyszących.

Osoby słabosłyszące i niesłyszące mają wady słuchu różnego stopnia,  od bardzo lekkich do ciężkich Dlatego wiele osób mówi niewyraźnie lub posługują się gestami rąk – czyli językiem migowym.

Marta zapoznała uczestników spotkania z historią powstania języka migowego. Opowiedziała o życiu ludzi, którzy nie słyszą, lub słyszą częściowo, z jakimi problemami się borykają. Ochotnicy spośród uczniów mogli sprawdzić na sobie jak to jest - nie słyszeć (zakładając słuchawki).  Uczennica pokazała  też  podstawowe gesty, słowa, którymi posługuje się język migowy Uczniowie mogli spróbować własnych sił w posługiwaniu się tym  językiem.

Język migowy jest naturalnym językiem osób głuchych, znanym na całym świecie.

Nauczyliśmy się jak zwrócić uwagę osoby głuchej a także  klaskać w języku migowym.

 

Współpraca i opracowanie : Joanna Leżoń

Inicjatywa Marty oraz podejmowane przez nią działania mają na celu zwiększenie świadomości oraz zainspirowanie społeczności szkolnej w zakresie kultury głuchych oraz języka migowego.